Doba plastová, alebo je naša planéta na jedno použitie?

Autor: Radovan Šunderlík | 7.9.2015 o 16:03 | (upravené 7.9.2015 o 17:22) Karma článku: 4,16 | Prečítané:  568x

Hlbšia sonda do nášho každodenného života vám pri bližšom pohľade prinesie nejedno zistenie o tom ako sa postupne meníme na nenásytnú konzumnú spoločnosť žijúcu v dobe plastovej. Ako aj to, že to nemôže skončiť dobre.

V článku "Voda naša každodenná, alebo prečo strácame rozum?" (http://sunderlik.blog.sme.sk/c/386334/voda-nasa-kazdodenna-alebo-preco-stracame-rozum.html) som upozornil na fakty pri nakladaní ľudí s vodou. Bohužiaľ je to len špička ľadovca.

 

Planéta na jedno použitie?

V posledných rokoch sa čoraz viac ľudí nechá zlákať vecami na jedno použitie. Veľa z nás to berie ako samozrejmosť. Málo kto uvažuje nad tým, že plytváme zdrojmi, tvoríme obrovské množstvá odpadu a riešime svoje pohodlie na úkor budúcnosti. Najhoršie na tom je, že spoločnosti ktoré zistili, že "jednorazový biznis" je super zisková záležitosť, celý tento kolotoč ešte podporujú a predháňajú sa v tom kto vymyslí ďalší nový výrobok určený na vyhodenie.

 

Odpadky hodením do koša nemiznú

Pri prieskumoch toho ako ľudia vnímajú "svoje odpadky" sa zistilo, že podstatná väčšina ľudí má proste pocit, že po vhodení do smetného koša a odvezení smetiarmi prestanú existovať. Obsolútne si neuvedomujú zodpovednnosť za svoj odpad. Málo kto však bol reálne na skládke kam sa vozia, prípade sa bol pozrieť do spaľovne kde sa "zhodnocujú" na energiu. Myslím si, že veľa ľudí by sa správalo ináč keby skládka bola za ich domom a museli by sa pozerať na tie poletujúce plasty a haldy odpadu. Všetci bojujú proti výstavbe skládok a spaľovní, ale sami tvoria veľké množstvo odpadu, ktoré proste nezmizne.

 

Plast na každý deň

Tipnite si ktorý jednorazový výrobok je momentálne najmasovejšie používaný? Určite vás napadli igelitky. Áno sú to oni. Všade prítomné kamarátky, ktoré nakoniec skončia po jednom použití v koši, alebo pri troche šťastia v zbere plastov. Je tu ale aj veľké množstvo plastov zo všelijakých možných balení. V posledných rokoch navyše pribudla úplná jednorazová vychytáva.

Kupujete rožky? Nejakého moderného človeka posadnutého čistotou a bojaceho sa epidémie čierneho moru, pripadne lepry v posledných rokoch napadlo, že by nebolo zlé keď si kupujme dva rožky použiť sáčkovú rukavicu! Je mi jasné, že ma za to v diskusii roznosíte na kusy, ale pre mňa je to stelesnenie nezmyselného plytvania dnešnej doby. Každodenný zbytočný odpad.

Pritom jednoduchým použitím kvalitných tašiek (debničiek) na veľa použití a nepoužívania zbytočných sáčkov a rukavíc je možné ušetriť také veľké množstvo odpadu!

 

Efekt žaby v zohrievajúcej sa vode!

Dnešný moderný svet zameraný na uspokojovanie potrieb v podstate veľmi nenápadne a rád príma jednorazové novinky. Keď sa nad tým človek zamyslí tak nám postupne "jednorazový efekt" preniká aj do výrobkov u ktorých by sme to nečakali. Veľmi rýchlo sa znižuje životnosť chladničiek, práčok, elektroniky, hračiek a dokonca aj áut, mobilov a počítačov. Za všetko hovorí výraz "spotrebná elektronika". Dnes sme radi keď nám mobil vydrží dva roky. Pri cene niektorých mám ale pocit, že sú navždy.

Mne to pripomína efekt žaby, ktorej postupne zohrievate vodu a ona si spokojne sedí až sa nakoniec uvarí. Aká je tu analógia? Na takéto správanie v budúcnosti určite doplatíme. Keď sa niekto pozrie o 100 rokov späť tak "doba plastová" bude veľmi dobre dokumentovateľná obrovskými množstvami nerozloženého odpadu. Za 1000 rokov budú teda archeológovia krútiť hlavou....

 

Nový kontinent?

Ťažko rozložiteľného plastového odpadu už sme vyprodukovali také množstvo, že v oceánoch sa nachádza 5 veľkých oblastí pokrytých plastovým odpadom plávajúcim na hladine. Plocha tohto plastového kontinentu je podobná ploche USA! Ak to pôjde takto ďalej tak to naozaj neskončí dobre.

 

Ako ďalej?

Ak s vami tieto riadky aspoň trocha pohli tak skúste žiť trocha ináč.

1. Vyhýbajte sa všetkému čomu sa dá na jedno použitie. Igelitky, plastové fľaše, jednorazové utierky, holiace strojčeky...v podstate na všetko existuje alternatíva.

2. Kupujte výrobky balené do čo najmenšieho množstva obalu. Ideálne sú veľké balenia.

3. Nekupujte lacné nekvalitné výrobky s nízkou životnosťou.

4. Kupujte si naozaj len to čo potrebujete.

5. Trieďte čo najviac odpadu a recyklujte čo sa dá.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Plavčan nedal Kiskovi na výber. Oznámil mu, kedy končí

Minister školstva za SNS chce skončiť vo funkcii až k 31. augustu. Premiér Fico naťahovanie času nekomentoval.

KOMENTÁRE

Macron chystá veľký trik

Koniec východoeurópskych zamestnancov je Macronov cukrík voličom.

KOMENTÁRE

Pavol sa oženil s Vladimírom. Obrúčku nosia s trémou

Jemma si brala svoju priateľku a Pavol priateľa.


Už ste čítali?