Voda naša každodenná, alebo prečo strácame rozum?

Autor: Radovan Šunderlík | 26.8.2015 o 9:51 | (upravené 28.8.2015 o 9:19) Karma článku: 11,96 | Prečítané:  12570x

Už dlhšie si všímam fenomén "vodného megapriemyslu" a chcel by som sa podeliť o pár postrehov postupného ovplyvňovania nákupného správania ľudí a jeho nelogickosti....  

Všetci to dobre poznáme. Smäd náš každodenný nás sprevádza či chceme alebo nie. Každý to riešime svojim spôsobom, nejaký ten nápoj vždy padne dobre. V letných mesiacoch je to ešte výraznejšie.

Nie je to tak dávno keď si človek proste nabral pohár vody a napil sa. Potom však nejaký múdry človek zistil, že prečo by nezarobil aj na jednej z najzákladnejších ľudských potrieb. A ajhľa, zrodil sa priemysel s balenou vodou. Po rokoch vývoja sa prešlo od krásnych sklenených fliaš na viac použití k jednorazovým plastovým a od symbolickej ceny k cene ktorá atakuje aj cenu benzínu.

Koľko nás to vlastne stojí?

V reči čísel sa to zdá nepochopiteľné. Na Slovensku nám z vodovodu tečie široko ďaleko najkvalitnejšia voda. V niektorých oblastiach v podstate minerálka. Keby ste si porovnali zloženie vody na fľašiach a rozbor vody z vášho vodovodu tak by ste boli prekvapený, že tá z vodovodu býva často rovnako kvalitná, alebo ešte kvalitnejšia. Asi najväčším podvodom je pojem stolová voda, je to proste synonymum vody z vodovodu. Druhý extrém sú minerálne vody, ktorých časté pitie nám premineralizováva organizmus (obličkové kamene, zubný kameň...). Tie majú slúžiť len na sporadické pitie.

A ako to teda vyzerá v číslach. Z vodovodu vás 1000 litrov vody stojí okolo 3€. A koľko vás stojí rovnaké množstvo vody v obchode? Pri priemernej cene balenej vody cca 0,75€ za 1,5l (akciová cena) je to 500€ za 1000l vody!!! Toto množstvo vypije priemerný Slovák asi za rok... A teraz si predstavte štvorčlennú domácnosť... 2000€ von komínom, len preto len "nedôverujeme vode z vodovodu".

Prečo sa bojíme vody z vodovodu?

Najčastejšie je to preto lebo túto vodu berieme ako tú v ktorej sa kúpeme, ktorou splachujeme a tú predsa nebudeme piť. Otázka skôr znie, že prečo sa kúpeme a splachujeme v pitnej vode? Asi preto lebo je jej na Slovensku dostatok... Najčastejšie však vzniká problém s tým, že cítime z vody chlór, ktorý sa používa na priebežnú dezinfekciu vodovodného systému. To že ho cítite však znamená, že už nie je vo vode, pretože je to plyn a z vody veľmi rýchlo vyprchá. V podstate keď si naplníte plný pohár vody tak v priebehu 2 až 3 sekúnd už vo vode nie je ani v stopovom množstve.

Prečo platíme za znečisťovanie a reklamu?

Možno to vyzerá, že propagujem vodárenské spoločnosti. Pravda je však taká, že dôsledkom takéhoto "spotrebiteľského" správania je len obrovská kopa plastového odpadu z ktorého nám potom v Číne spravia svetre. Problém ale je, že sa z neho separuje stále pomerne malé množstvo a nekonečné tony plastov zaplavujú naše okolie a zaťažujú atmosféru spalinami. Keď si zoberiete spomínanú štvorčlennú rodinu tak je to za rok 2600 fliaš. Viete si to predstaviť... toto množstvo by v stlačenom stave zaplnilo po strop kuchyňu bežného bytu. Problém je že to nevidíme naraz....

Neviem či som jediný ale úplne zvrátené mi príde reklama na vodu. Na tú na ktorú máme v podstate všetci nárok... Potom je jasné prečo táto voda toľko stojí....

Čo s tým?

Je to len na nás či sme ochotný platiť také peniaze za niečo čo nám tečie doma za zlomok ceny a či nám nevadí to množstvo odpadu. Našťastie sú už krajiny kde sa postupne vytláčajú plastové fľaše. Dúfam, že aj u nás, aj keď budeme ochotní platiť také peniaze za vodu tak už postupne nebudeme zbytočne vytvárať toľko zbytočného odpadu a postupne sa aspoň vrátime ku sklu :-)

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Plavčan nedal Kiskovi na výber. Oznámil mu, kedy končí

Minister školstva za SNS chce skončiť vo funkcii až k 31. augustu. Premiér Fico naťahovanie času nekomentoval.

KOMENTÁRE

Macron chystá veľký trik

Koniec východoeurópskych zamestnancov je Macronov cukrík voličom.

KOMENTÁRE

Pavol sa oženil s Vladimírom. Obrúčku nosia s trémou

Jemma si brala svoju priateľku a Pavol priateľa.


Už ste čítali?