Najväčšie omyly a klišé pri stavbe domu, efekt čo opica vidí to opica robí, alebo aké drahé sú lacné riešenia....

Autor: Radovan Šunderlík | 16.8.2015 o 16:49 | (upravené 17.8.2015 o 13:54) Karma článku: 11,47 | Prečítané:  8918x

Pravdepodobne týmto článkom postavím zase raz voči sebe dva názorové tábory ľudí, ktorí si rôznou cestou riešia svoje vlastné bývanie v dome. Ale nadalo mi to...

V stavebníctve sa pohybujem už viac ako 12 rokov a videl som už teda všeličo. Dúfam, že sa nik neurazí, ale na Slovensku sa zrazu pri stavbe domu stane z každého taký odborník na všetko, že nejaký diplomovaný inžinier môže isť niekam... Podstatná časť ľudí skĺzne do roviny čo nevidno nech je skoro zadarmo a čo je vidieť nech vyzerá super (povrchnosť dnešnej doby). Donekonečna riešia či budú obkladačky modré alebo zelené, či bude podlaha taká alebo onaká... Proste z pohľadu kvality stavby úplne mimo.... Pri troche šťastia sa pohádajú či tehla, ytong alebo montovaný dom.

 

Nechcem ale zo seba robiť odborníka na všetko. Nedávno sa mi však podarilo naraziť na taký krásny príklad, že mi nedá sa o neho podeliť. Krásne je na ňom vidieť veľa zaujímavých momentov a možno aj ponaučení. Znie to ako z rozprávky ale je to realita. Na konci článku uvediem pre porovnanie aj presné čísla.

 

Kde bolo tam bolo, na okraji Bratislavy v obľúbenom satelitom mestečku si dva páry v podobnom veku, ktoré sa poznali už roky, kúpili vedľa seba krásne pozemky v novej štvrti o ideálnej výmere 640m2. Aby to bolo prehľadné budem uvádzať iniciálky párov. (S tým po krátkom presvedčovaní súhlasili.) Takže máme pár J+H a pár P+P. Keďže mali podobné záujmy a postoje tak nakoniec skončili pri prakticky totožnom katalógovom projekte nepodpivničeného 4i bungalovu s garážou o celkovej výmere cca 150m2. Malé rozdieli boli len v dispozícii.

Cesta k stavbe domu páru J+H

Pár J+H bol veľmi nedočkavý a chceli stavať prakticky najlepšie včera.... A tak ešte nemali ani základy a už riešili vizuálizácie kuchyne, dvoch kúpelní a celého interiéru obývacej izby. A tak keď prišlo na hrubú stavbu tak bez veľkého rozmýšľania išla klasika betónový základ / čo najlacnejšia 40cm tehla / drevený krov / betónová strecha / plastové okná / 10 cm polystyrén. Proste tá najklasickejšia klasika dnešných stavieb.....

Tu mi nedá vložiť aj môj postreh ako rozdielne ľudia prijímajú novinky v stavebníctve a v iných oblastiach. Je to čisto môj názor, ale dnes stavať z tehly a dať si plastové okná s dvoj-sklom je ako by ste nosili vo vrecku NOKIU 3210 a jazdili ŠKODE 120.... Dovoláte sa a odveziete ale.....

Vrátim sa ale k páru J+H. Po hrubej stavbe prišli na radu rozvody vody, kanalizácia, elektrika a plyn. Všetko klasicky pripojené k sieťam na hranici pozemku. Potom, na základe dobrej rady páru P+P, podlahové kúrenie (pôvodne chceli len radiátory) a plynový kotol. Potom už konečne potery / omietky / sadrokartón a 30cm zateplenie stropu. A hurá máme priestor, ktorý sa dá "konečne" zariaďovať :-) Bol September a v priebehu dvoch mesiacov sa nakoniec aj nasťahovali, pretože im ku koncu roka končil podnájom bytu.

Určite sa už neviete dočkať čo bolo s párom P+P a snažíte sa prísť nato prečo som stavbu domu páru J+H toľko popisoval... rozuzlenie príde čoskoro.

Cesta k stavbe domu páru P+P

V páre P+P bol pán P trochu hĺbavejší typ a nechcel všetko tak naháňať. Spravil si menší prehľad, porozprával sa s pár ľudmi, ktorí domy stavajú a projektujú. Áno trvalo to skoro rok, ale v septembri keď pár J+H už riešil len interiér tak začali stavať. Nebojte sa tiež sa začínalo klasicky betónovým základom, ale potom už to malo iný vývoj. Na radu prišiel 25cm ytong, ktorý nosnosťou bohate na danom type stavby postačuje / drevené okná s trojsklom /  drevený krov / betónová strecha / a 20 cm polystyrén. Poviete si aký luxus.... ale pravda je taká, že náklady ušetrené na murive sa pretavili do podstatne lepšej izolácie a ešte trochu zostalo aj na kvalitnejšie okná. Vo výsledku uzavretá hrubá stavba so zateplením bola drahšia o smiešnych 700€ v podstate len za kvalitnejšie okná. Ale jej vlastnosti... o 40% menšie tepelné straty!!! Medzičasom pán P dohodol navŕtanie dvoch 12-metrových studní. Pýtate sa načo dvoch? Jednu na teplú a druhú na studenú vodu? :-)  V podstate áno... Ale poďme postupne. Jedna zo studní slúžila aj na zásobovanie domu vodou (po rozboroch vody bola bez problémov pitná). A tak keď za začali robiť rozvody vody v dome tak sa v technickej miestnosti spravil jednoduchý rozvádzač, ktorý umožňoval pustiť pre záchody, kuchyňu a ostatné vodu zo studne alebo "obecnú". Nakoniec len v kuchyni bola pustená obecná (vraj pre istotu). Potom klasicky kanalizácia, elektrika.

A plyn? Nie, nie ten ostal pekne na hranici plota. Prečo? Pretože pán P+P po siahodlhej konzultácii s kadekým a hádke s pani P si zvolil kombináciu podlahové kúrenie a tepelné čerpadlo voda-voda. Takže po zhotovení podlahového kúrenia prišli na rad klasicky potery / omietky / sadrokartón a 30cm zateplenie stropu. Hovoríte si to bolo drahé! (ďalšia povera). Porovnajme si to ale. Pár J+H zaplatil za kompletnú realizáciu podlahového kúrenia s pomerne lacnejším plynovým kotlom a zásobníkom na teplú vodu, prípojkou plynu a komínom niečo málo cez 11000€. Niekomu sa to bude zdať veľa, niekomu málo, ale naozaj je to cena, ktorú cenovými ponukami u kadekoho nakoniec vybojovali. A čo teplené čerpadlo... keďže nebolo potrebné robiť plynovú prípojku, rozvody plynu a komín tak nakoniec komplet podlahové kúrenie a tepelné čerpadlo stálo niečo pod 15000€. Samotné studne (2x12m) stáli 1000€. Takže keď zarátame aj samotné studne tak je rozdiel 5000€.

Na prvý pohľad sa to zdá veľa, ale po prvej zime po vyúčtovaní energií, vodného a stočného boli prekvapené oba páry. K tomu sa ešte dostaneme. Podľa slov pána P by jednu studňu dal navŕtať aj tak. Prečo? Vysvetlím hneď.

A prišlo prvé leto

Bolo prvé leto roku pána 2013. Možno si ešte niektorý spomínajú, že bolo podobné ako tento rok (2015) proste teplo, teplo a ešte raz teplo. A keďže oba páry začali dokončovať okolie domčekov prišla na radu závlaha, bez ktorej to už dnes už asi ani nejde. Keďže pár J+H nemal studňu tak závlahu napojil na obecný vodovod. Zjavne si neuvedomovali koľko taká závlaha spotrebuje vody.... Pár P+P si tiež spravil závlahu a napojil ju na existujúci rozvod vody zo studne. Ako to skončilo... 900€ nedoplatok za vodu. Pani H skoro s toho mala srdcový kolaps. Dokonca faktúru aj reklamovali, ale keď prišiel na kontrolu vodomeru technik a videl, že je tam pripojená závlaha tak sa len zasmial a šiel preč zo slovami "Panička spravte si studňu...".

A bolo fakt teplo

Keďže oba páry pochádzajú z "horniakov" tak po mesiaci 35 stupňových horúčav a spania/nespania vo vlastnej šťave sa pán J rozhodol "zainvestovať do klimatizácie. Tu na základe možností a keďže to bol bungalov tak si nechali nainštalovať "kazetové" stropné jednotky do dvoch detských, spálne a obývačky. Spolu s inštaláciou ich to stálo 4200€. Áno aj mne sa to zdalo veľa, ale vraj to bol dobrá cena za dva sety invertorových dvojitých kazetových splitov. Tak trochu sa chceli vyrovnať aj susedom, ale to bude jasné ďalej... Nevadil im ani bordel, ktorý mali doma tri dni (prach so sadrokartónu bol asi všade). Navyše na fasáde im pribudli dve "krásne" vonkajšie klimatizačné jednotky... na ktorých hluk sa neskôr sťažoval sused vedľa, pretože jedna z nich bola priamo pred jeho oknom spálne. A keďže mal v noci okno dokorán všetko veľmi dobre počul.... Ten si nakoniec tiež spravil klímu a bol potom pokoj a dalo sa spať (aspoň po najbližšie vyúčtovanie  elektriny).

Pýtate sa ako na tom bol pán P a pani P. Pri inštalácii podlahového kúrenia sa pán, ktorý neskôr inštaloval aj tepelné čerpadlo spýtal nevinnú otázku "A nechceli by ste spraviť aj pasívne chladenie?". Táto otázka neskôr skoro pána P stála rozvod :-), ale nakoniec pani P po jednej letnej návšteve pani H uznala, že to stálo zo to.

Zázrak pasívneho chladenia

A čo je to to pasívne chladenie. V studni je celoročne voda o teplote okolo 11°C. Takže prečo s ňou nevychladiť dom? Po konzultácii so spomínaním pánom som pochopil, že sú dve možnosti "pasívneho chladenia". Chladenie cez podlahu (udržovanie cca 21 °C v podlahe), alebo cez takzvané fancoil jednotky (veľmi podobné bežnej klimatizácii). Mal som možnosť nahliadnuť aj do ponuky. Prvé riešenie stálo okolo 1200€ (nejaký, výmenník regulácia, obehové čerpadlo, 3-cestny ventil a montáž ). Druhé bolo drahšie nejakých 4400€ (4x kazetový stropný fancoil, výmenník, obehové čerpadlo rozvody a montáž). Pán P sa rozhodol pre druhú možnosť, keďže majú malé deti a bál sa chladnejšej podlahy. Takže potom susedia J+H chceli niečo podobné...

Aj vy ste si povedali také peniaze do klimatizácie? Hmm mne preletelo hlavou to isté. Ale potom som pochopil. Bežná kvalitná klíma funguje v horúčavách s COP 3 až 3,5 (za 1 kW elektriky vychladí 3 až 3,5 kW tepla). A čo pasívne chladenie. To som ani ja neveril a dlho to bolo pre mňa sci-fi, ale je to tak... Tým, že už je k dispozícii studené médium (nebeží žiadny kompresor) tak sa platí len za energiu, ktorú spotrebuje ponorné čerpadlo + obehové čerpadlo + ventilátory v jednotkách... A ako to vyzerá v číslach. Ponorné čerpadlo 250W (určené pre tepelné čerpadlo) + obehové čerpadlo 45W + 4x ventilátor 40W = spotreba 455W. A výkon? Na výmenníku boli digitálne ukazovatele teploty studničnej vody. Keď tepelné čerpadlo nezohrievalo teplú vodu na používanie tak to ukazovalo na vstupe 11°C a na výstupe, keď bežali všetky fancoil jednotky, okolo 16°C. Čo pri prietoku studničnej vody (merané namontovaným vodomerom) 2m3/h je výkon okolo 12kW! To znamená COP 26. Áno 26. Neskutočné... Navyše je jedno či ide jedna jednotka, alebo všetky. Systém má prakticky rovnakú spotrebu. To znamená 7 až 8x nižšie náklady na chladenie. Proste ako som už písal sci-fi sa stalo realitou. Bežná klíma by na tento výkon potrebovala tak 3500-4000W elektriky a nie 455W!

 

 

Vyúčtovanie, skoro srdcový kolaps a neuveriteľné porovnanie

Keď sme pri jednom večernom stretnutí s oboma pármi riešili tému náklady na stavbu, tak z toho vyšlo že, reálne náklady na celkovú stavbu boli prakticky identické. Rozdiel bol prakticky hlavne v hrubej stavbe a celkovej technológii kúrenia, chladenia a vody nejakých necelých 7000€. Len pár J+H si dal spraviť pomerne nákladnú kuchyňu na zákazku a interiér na mieru. Padla reč aj na nedoplatky. Pani H nadávala na 300€ nedoplatok na elektrike a 900€ na vode. P+P len tak pozerali, že o čo ide, keď im vrátili elektrárne 350€. Nedalo mi to a tak som postupne na základe faktúr z vyúčtovaní a nameraných hodnoť pána P dal dokopy prehľadnú tabuľku toho kde boli rozdieli. Na konci ma čakal šok v podobe rozdielnych mesačných nákladov prakticky identicky veľkých domov. 180€ mesačne zaplatili za prvý rok bývania viacej J+H ako P+P. Naozaj mi to potvrdili. Neuveriteľné..... V tabuľke je to jasné...

Náklady na zriadenie

 J+HP+P
pripojenie voda250250
pripojenie plyn600 
pripojenie elektrika400400
studne 2x12m 1000
strojovňa studne 600
závlaha10001000
podlahovka 150m260006000
plynový kotol a zásobník3500 
komín900 
tepelné čerpadlo voda/voda 9000
Klimatizácia42004500
Spolu1685023750

Náklady na prevádzku

Potrebná energia kWhJ+HP+P
Teplo TUV kWh60006000
Teplo kúrenie kWh160009600
Teplo chladenie kWh70006000
Bezná spotreba kWh35003000
Voda dom m312010
Voda dom studňa m3 110
Voda záhrada m3300300
   
Cena elektrika 1kWh0,1205530,120553
Mesačne elektrika DD25,875925,87592
Mesačne plyn D37,75 
Cena pyln 1kWh0,0436 
Cena voda 1m33,01463,0146
   
Účinnosť tuv0,853,5
Účinnosť kúrenie0,955,5
Účinnosť chladenie3,526
   
Náklad tuv        307,76 €        206,66 €
Náklad kurenie        734,32 €        210,42 €
Náklad chladenie        241,11 €           27,82 €
Náklad bežná spotreba        421,94 €        361,66 €
Náklad mesačne plyn           93,00 €          
Náklad mesačne elektrika           70,51 €           70,51 €
Náklad obecná voda     1 266,13 €           30,15 €
Spolu za rok     3 134,77 €        907,22 €
   
Mesačne        261,23 €           75,60 €

Ako to skončilo

Nakoniec v rámci susedskej solidarity sa pán J a pán P dohodli, že druhú studňu, ktorú pán P používa ako vsakovaciu pre vodu s tepelného čerpadla bude používať pán J na závlahu a do domu. Ročne tak ušetrili J+H vyše 800€.

Po horúcom roku to skončilo tak, že pár J+H platili spolu na zálohách na vodu, plyn a elektriku 200€. P+P mali zálohu len na elektriku 80€ a vodu platili raz ročne asi 30€.

Na záver

Verím, že tento článok pomôže podobne ako mne aj iným pochopiť, že nieje vždy to lacné výhodnejšie. Rozdieli dokážu byť naozaj veľké a pritom sa stačí na vec pozrieť trocha viac do hĺbky. Nie vždy je to prvé a "dobre známe" to ideálne riešenie.

Všetkým prajem nech ich stavba životného sna dopadne čo najlepšie :-)

 

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Plavčan nedal Kiskovi na výber. Oznámil mu, kedy končí

Minister školstva za SNS chce skončiť vo funkcii až k 31. augustu. Premiér Fico naťahovanie času nekomentoval.

KOMENTÁRE

Macron chystá veľký trik

Koniec východoeurópskych zamestnancov je Macronov cukrík voličom.

KOMENTÁRE

Pavol sa oženil s Vladimírom. Obrúčku nosia s trémou

Jemma si brala svoju priateľku a Pavol priateľa.


Už ste čítali?